9 ważnych rzeczy przy projektowaniu landing page

Część 1

Skuteczny landing page jest podstawą udanego marketingu online. Twoja oferta może być świetna, a reklamy PPC mogą być zoptymalizowane i perfekcyjne, ale bez dobrego landing page, Twoja firma jest narażona na straty. Układ strony docelowej musi być idealny.

Dobry, przekonywujący landing page przykuwa uwagę odwiedzających i zmusza ich do sfinalizowania konwersji. Poniżej kilka rad jak można stworzyć skuteczny LP

#1: Czysta konstrukcja

Wygląd, wrażenie i ogólna struktura projektu strony będą miały ogromny wpływ na efektywność działania landing page i to, jak dobrze będzie ona napędzać konwersje w postaci leadów lub sprzedaży. Podstawowym celem strony docelowej powinno być to, aby jak najprostszym dla odwiedzającego było dokonanie konwersji, dlatego ważne jest, aby wszystkie elementy strony pracowały w jednym kierunku, fachowo mówiąc, by było jedno CTA, niezależnie od tego, czy jest to wypełnienie formularza, zakup czy pobranie darmowego pliku PDF.

Efektywny projekt landing page’a pozwala na strategiczne wykorzystanie kolorów i przyciągających wzrok obrazów. Niektóre kolory przycisków, takie jak czerwony lub zielony, mają na celu zachęcenie reakcji odwiedzających do zadziałania (zapisu, pozostawienia danych). Warto upewnić się, że istnieje silny kontrast pomiędzy kolorem przycisku a tłem. Będzie dobrze widoczny i przyciągnie uwagę. Niuans – ale jakże często pomijany w projektowaniu.

#2: Minimalizm

Warto pamiętać, by nie rozpraszać wzroku poprzez jakieś pop-upy, dodatkowe livechaty czy wyskakujące okienka z telefonem. Dobry landing page zawiera wszystkie niezbędne informacje potrzebne do zachęcenia odwiedzających do konwersji, ale nic dodatkowego. Zbyt wiele informacji może przytłaczać odwiedzających, więc należy zachować prostotę i dostarczyć tylko te najważniejsze informacje, które będą prowadzić odwiedzających w dół lejka. Informacje, które należy umieścić z przodu i w środku powinny być łatwo skanowalne

Warto wziąć pod uwagę, jakie kluczowe informacje muszą być pokazane powyżej paska menu w bezpośredniej linii wzroku odwiedzających, oraz co można umieścić pod tym paskiem. Większość odwiedzających przewija w dół, aby uzyskać więcej informacji, więc śmiało dokładniejsze opisy można umieszczać poniżej, a nie koniecznie wszystko pchać na siłę w górze strony www.

#3: Nagłówek

Dobra strona startowa powinna mieć wyraźną ofertę i być w stanie wyjaśnić, dlaczego jest wyjątkowa. Nagłówek landing page i podtytuły stanowią kluczową okazję do akcentowania wartości oferty.

Niekiedy najbardziej istotne elementy oferty bądź słowa z najmocniejszym przekazem lub wezwanie do CTA są umieszczane właśnie w nagłówku, a podtytuły wykorzystywane są do omówienia  kluczowych wartości.  Projektując LP zwraca się uwagę na estetykę, grafiki, teksty, nagłówek – wbrew opinii – nie jest tak ważny, a przecież to on wyświetla się jako pierwszy. Jeśli on będzie kiepski lub wręcz zniechęcający, to całą reszta LP jest do kosza. Warto pamiętać, że mamy około 8 sekund, aby przekonać użytkowników do naszej oferty.

#4: Zaufanie

Często na landing page wykorzystuje się opinie o produkcie, które mogą uwiarygadniać przekaz zawarty na LP. Mogą przybierać różne formy – referencje są klasyczne ponieważ w przekonywujący sposób pokazują doświadczenia poprzednich klientów. Można również wskazać ilość facebookowych lajków, ale trzeba to zrobić z pomysłem, by nie rozpraszać uwagi i nie kierować ruchu z LP na naszego fanpage.

Nagrody, certyfikaty, dyplomy, które w delikaty sposób potwierdzają wiarygodność produktu/usługi są obok opinii klientów, drugim poważnym podkreśleniem naszych atutów. Ważne w projektowaniu tego przekazu zwrócić uwagę, że nie chodzi by się chwalić i bezmyślnie wklejać logo „Teraz Polska” (bo dobrze się kojarzy), ale wracamy do #1 i #2 – estetyka i minimalizm.

#5: RWD

W dzisiejszych czasach ważne jest, aby LP było responsywne. Wg różnych badań ruch mobilny stanowi ok. 70% osób zaczyna swoja drogę zakupową w mobile. Tyle samo w większości czasu używa smartfona podczas wędrówek po social media, więc jeśli tam chcemy się promować – na Facebooku – to wiedzmy, że i ruch z mobile będzie na naszych LP.

Co to oznacza? A no to, że tworzenie przycisków CTA w wersji bardzo małej, na smartfonie może wpływać na spadek konwersji. Inna sprawa, że Google promuje i lepiej indeksuje strony przyjazne telefonom. Główne funkcjonalności LP na mobilu to: łatwa w nawigacji, szybkie ładowanie i bardzo łatwa do klikania.

#6: Krótkie formularze

Kiedy użytkownik odwiedza naszą stronę internetową, oczywiście jako marketingowiec online chcemy zebrać od nich jak najwięcej danych. Jednak jeśli chodzi o tworzenie dobrej strony docelowej, mniej znaczy więcej. Niezwykle ważne jest, aby użytkownicy wypełniali jak najmniej pól formularza, jak to tylko możliwe. Im więcej pól poprosimy odwiedzającego, tym mniejsze są szanse na to, że wypełni on formularz i dokona pożądanej konwersji. Jeśli konwersja wymaga formularza, należy zapytać tylko o to, czego potrzeba. Zapamiętajcie, zawsze możecie poprosić o więcej informacji na stronie thank you page, lub przy wdrożeniu marketing automation, więcej danych możemy wyciągnąć podczas kampanii lead nurturing

Niestety nie ma jednego rozwiązania odnośnie ilości pól. E-mail wydaje się być jedynym niepodważalnym pole formularza, często podaje się pole imię, natomiast telefon, nazwę firmy często możemy sobie darować. Jednak, należy zaważyć dla kogo robimy formularz: dla klienta B2B czy B2C?

#7: Indywidualność

Jeśli mamy świetną ofertę i dobrze ją promujemy, najprawdopodobniej uzyskamy ruch z wielu różnych źródeł. Jeśli w ogóle możliwe, trzeba będzie dostosować swoje strony docelowe dla różnych odbiorców. Użytkownik, który przybywa na stronę docelową z Facebooka lub Twittera jest zupełnie innym użytkownikiem niż użytkownik, który przybywa na stronę docelową z ogłoszenia PPC lub linku z miesięcznego newslettera.

Niestety to nie wszystko. Po zapisaniu się na LP, wg obowiązującego prawa, działa u nas zasada double-optin, następnie etykieta kultury marki wymaga wysłania wiadomości Welcome Messenge później może lead nurturing, może jakiś kod rabatowy albo link do ebooka – zależy co oferujemy. Nie mniej, ważne by korespondencja też była indywidualnie dobrana do użytkownika, kanału dotarcia czy oferowanego produktu. LP nie jest celem samym w sobie, a pozyskany lead nie jest ostatnim KPI. LP to platforma komunikacji i należy myśleć o działaniach przed LP, ale także po LP

Moja refleksja jest taka: śmieszne, że ciągle trzeba powyższe przypominać, i straszne, że ciągle trzeba to przypominać.

#8: PPC a landing page

Wydajne landing pages należy dopasować słowa użyte w ich stronie do słów kluczowych i tekstu użytego w ich reklamach PPC. Powtarzanie tego samego języka i zwrotów kluczowych zapewnia odwiedzających, że są komunikat jest spójny, wiec nie muszą za dużo myśleć (brzmi strasznie, ale niestety nasi klienci to lenie), a LP kontynuuje przekaz reklamowy rozpoczęty w Google lub na Facebooku.

Ważne jest to, że reklama PCC w Google wyświetla się tym użytkownikom, którzy szukali czegoś w podobnej tematyce. Jeśli kliknęli, to znaczy, że tekst ich zainteresował. Landing Page musi kontynuować tą reklamę: i spójnie graficznie (jeśli to GDN) i spójnie tekstowo i przy użyciu tych samych słów kluczowych.

#9: Testy

Testy to nie sprawdzenie poprawności linków lub dobrej integracji formularza, ale sprawdzenie jej w testach A/B/X pod kontem przede wszystkim konwersji. Jest to element, który jest lekceważony, bo przecież po co robić próbną kampanię, skoro LP jest ładny. Później marketerzy muszą się tłumaczyć z małej konwersji.

Część 2 w przygotowaniu 🙂